Radni Powiatu Kutno zaszaleli. Podczas posiedzenia XLII Sesji Rady Powiatu, na wniosek grupy radnych, samorządowcy sami podwyższyli sobie diety. Tym samym kutnowscy rajcy zrzucili z siebie kajdany "biedy i bezrobocia".
Aby ułatwić potencjalnym wyborcom wystawienie radnym laurek w następnych wyborach samorządowych podaję imiona i nazwiska radnych, uczestników głosowania w sprawie "ustalenia diet i zwrotu kosztów podróży służbowych radnych Powiatu w Kutnie."
Rada Powiatu w Kutnie |
- Marek Ciąpała
- Marek Drabik
- Robert Fabijański
- Marek Jankowski
- Andrzej Karniszewski
- Jolanta Pietrusiak
- Zdzisław Góreczny
- Ewa Ściślewska
- Zdzisław Trawczyński
Wśród zwolenników podwyżek prym wiódł Marek Drabik z PIS. Myślę, że warto zacytować najbardziej błyskotliwe wypowiedzi radnego Drabika:
"Trzeba mieć odwagę i to wreszcie zrobić, a nie robić ciągle z siebie niewolników biedy, niewolników bezrobocia i wszystkiego naraz."
"A jak nie chcecie brać tej podwyżki to proponuję ustawić puszkę i tam wrzucać na poszkodowane dzieci."
Cyniczne i niesmaczne, zwłaszcza druga wypowiedź, przyznacie ...
Od głosu wstrzymało się 6 radnych, dając tym samym ciche przyzwolenie na podwyżkę diet. Działali w myśl zasady: niech inni za nas odwalą brudną robotę, my nie pobrudzimy rąk, a kasa i tak trafi do naszych kieszeni.
- Krzysztof Debich
- Zbigniew Filipiak
- Konrad Kłopotowski
- Edyta Ledzion
- Jacek Urbaniak
- Wojciech Ziółkowski
Przeciw podwyżce diet głosowało raptem 5 radnych. Niestety nie udało im się obronić honoru Rady Powiatu Kutno.
- Mirosława Gal-Grabowska
- Marek Jędrzejczak
- Ewa Kotlińska
- Bartosz Serenda
- Andrzej Szarwas
Ciekawi Was zapewne jak teraz będą wyglądać zarobki członków Rady Powiatu Kutno.
- Przewodniczący rady - 1950 zł
- Radny członek zarządu społeczny - 1750 zł
- Wiceprzewodniczący - 1700 zł
- Przewodniczący komisji - 1500 zł
- Zastępcy - 1350 zł
- Zwykły radny - 1300 zł
Komentarz do zaistniałej sytuacji.
Wnioski nasuwają się same. Większość przedstawicieli lokalnego samorządu zwykła bardziej przejmować się stanem własnego portfela niż problemami elektoratu, który powierzył im mandat zaufania i złożył na ich barkach troskę o naszą małą ojczyznę. Część z nich jest na tyle bezczelna by głośno domagać się godziwej! zapłaty za działalność, która w założeniu wykonywana jest pro publico bono, a dieta ma jedynie rekompensować straty poniesione w wyniku wykonywania owej działalności. Na zmianę mentalności lwiej części samorządowców nie ma co liczyć. Przywykli czerpać duże profity ze swojej pracy, tym bardziej że przykład idzie z góry. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy patrzeć im na ręce. Proponuję, przy okazji następnych wyborów samorządowych, pokazać czerwoną kartkę wszystkim pasożytom żerującym na poletku lokalnego samorządu. Najwyższy czas na zmiany!