czwartek, 27 kwietnia 2017

Imieniny Róży

Można się było tego spodziewać. Wraz z nadejściem wiosny w kutnowskim magistracie zapanowała różana euforia. Na jaki wzniosły cel wydano tym razem publiczne pieniądze?


Pomysł jest prosty. Prezydent Zbigniew Burzyński wyśle mieszkankom Kutna, o imieniu Róża, życzenia imieninowe! Urzędnicy dokonali skrupulatnych obliczeń i wyszło im, że Kutno zamieszkuje 37 Róż ... z krwi i kości. Przygotowano już, na ten cel, specjalne różane kartki imieninowe z życzeniami od prezydenta Kutna.

Kutno kartki imieninowe dla Róż
Różane kartki imieninowe gotowe do wysyłki
 Źródło: www.um.kutno.pl

O akcji poinformowano na stronie internetowej Urzędu Miasta eliminując tym samym element zaskoczenia. Niespodzianki więc nie będzie. Róże o kartkach już wiedzą i nie mogą się ich doczekać. Pozostało im tylko uzbroić się w cierpliwość. Kartki wysłano pod koniec kwietnia na poczet nadchodzących majowych imienin. Miejmy nadzieję, że Róże, obchodzące imieniny w marcu, okażą urzędnikom swą wyrozumiałość.

Jeśli kartki przypadną Różom do gustu podziękują one w przyszłości prezydentowi i jego ekipie przy urnach wyborczych. Na wszelki wypadek proponuję dorzucić do każdej kartki z życzeniami różane mydełko bądź tabliczkę różanej czekolady. Zwiększy to szanse, grupy trzymającej władzę, na wygraną w następnych wyborach samorządowych.

niedziela, 23 kwietnia 2017

Radosna twórczość RSM Pionier

Czy zastanawialiście się kiedyś kto, oprócz władz samorządowych, ma największy wpływ na kształtowanie wizerunku naszego miasta? Kto według własnego widzimisię przyobleka w pastelowe barwy otaczającą nas rzeczywistość? 


Na zabudowę większości polskich miast składają się kamienice, osiedla domków jednorodzinnych oraz wszędobylskie blokowiska. Za bloki i blokowiska odpowiadają wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Podobnie jest w Kutnie. W naszym pięknym mieście prym wiedzie Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Pionier". Kutnowska spółdzielnia, na  tle ogólnopolskim, niczym specjalnym się nie wyróżnia. Niestety dotyczy to także estetyki i wykończenia należących do spółdzielni budynków. Pionier idzie po najmniejszej linii oporu i powiela utarte schematy.

Za upiększanie przestrzeni publicznej zabierają się "spółdzielcy" najczęściej przy okazji termomodernizacji kutnowskich blokowisk. Jak się okazuje, owładnięci pastelowym szaleństwem potrafią zafundować mieszkańcom prawdziwe koszmary. Można odnieść wrażenie, że władze RSM Pionier to miłośnicy figur geometrycznych, szlaczków, fikuśnych wzorków oraz pastelowej tandety. Poniżej kilka próbek ich możliwości:

Pastelowy zawrót głowy według projektu RSM "Pionier" w Kutnie

Kutno blokowiska RSM Pionier
Brązowe koła z pionowymi pasami zadają szyku! Diabeł tkwi w szczegółach!

Kutno blokowiska RSM Pionier
Stylowe logo RSM "Pionier" bezbłędnie wkomponowane w miejską przestrzeń
Kutno blokowiska RSM Pionier
Technika collage na wesoło ...
Kutno blokowiska RSM Pionier
Nieśmiertelne pastelowe koła ...
Kutno blokowiska RSM Pionier
Geometria euklidesowa dla zaawansowanych
Kutno blokowiska RSM Pionier
Kwadratura koła ...

Należy nadmienić, że zaprezentowane powyżej "ozdabianie" elewacji dotyczy zwłaszcza bloków z wielkiej płyty. Nowe projekty RSM "Pionier" nie przyprawiają zazwyczaj o estetyczny zawrót głowy.

Zarzucicie mi brak obiektywizmu. Powiecie, że w całej Polsce maluje się bloki na podobną modłę. To jednak wcale nie oznacza, że nie da się tego zrobić lepiej. Można to zrobić przyzwoicie, a nawet bardzo dobrze. Trudno Wam w to uwierzyć? Posłużę się przykładem. Obejrzyjcie proszę termomodernizację poznańskiego Osiedla Chrobrego wykonaną według projektu Ultra Architects.

Miasto Kutno Blog rewitalizacja blokowiska w Poznaniu
fot. Anna B. Gregorczyk www.fotoarchitektura.pl
Miasto Kutno Blog rewitalizacja blokowiska w Poznaniu
fot. Anna B. Gregorczyk www.fotoarchitektura.pl
Miasto Kutno Blog rewitalizacja blokowiska w Poznaniu
fot. Anna B. Gregorczyk www.fotoarchitektura.pl
Miasto Kutno Blog rewitalizacja blokowiska w Poznaniu
fot. Anna B. Gregorczyk www.fotoarchitektura.pl
Miasto Kutno Blog rewitalizacja blokowiska w Poznaniu
fot. Anna B. Gregorczyk www.fotoarchitektura.pl

Na zakończenie zdjęcie z Wrocławia. W ramach akcji Pospolite Ruszenie dokonano "uzdrowienia" elewacji kilku tamtejszych bloków z wielkiej płyty. Jak mówią pomysłodawcy: "Akcja społeczna ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat estetyki polskich miast i wielkiej choroby pstrokatych i szpecących renowacji naszych osiedli."
 
Miasto Kutno Blog rewitalizacja blokowiska we Wrocławiu
Efekty akcji Pospolite Ruszenie we Wrocławiu

Rewitalizacja osiedli mieszkaniowych jest niezwykle ważnym czynnikiem kształtującym wizerunek miasta. Jak widać na załączonych zdjęciach da się to zrobić dobrze. Trzeba tylko chcieć.

Kutno nie jest dużym miastem. Gdyby od początku postawiono na jakość wykonania, epitety którymi częstokroć określa się nasze miasto: "brzydkie", "szare", "nudne" nie miałyby więcej racji bytu. Stawiałoby się nas za wzór do naśladowania. Niestety, postanowiliśmy kroczyć szlakiem pastelowej pstrokacizny z dodatkiem figur geometrycznych i szlaczków ... Miejmy nadzieje, że jeszcze nie wszystko stracone.

Robotnicza Spółdzielnio Mieszkaniowa! Pionierze! Równaj w górę a nie w dół!

czwartek, 13 kwietnia 2017

Kutnowskie Maszkarony - Wituszyński

Brzydota niejedno ma imię. Zapewne niejednokrotnie zetknęliście się z nieudolnie wkomponowanymi w przestrzeń miejską architektonicznymi koszmarami. Owe nie do końca udane przejawy inwencji twórczej: skwery, place, pomniki, budynki oraz inne dziwolągi, będą przedmiotem moich dociekań w cyklu pod tytułem "Kutnowskie Maszkarony". Na wstępie wypada udzielić odpowiedzi na nasuwające się pytanie. Kiedy i w jakich okolicznościach powstają maszkarony? Odpowiedź jest dość prosta. Maszkarony powstają wówczas, gdy ludzie, którym z estetyką nie po drodze, podejmują próby upiększania świata na własną modłę. Dotyczy to zarówno szastających publicznym groszem urzędasów jak również osób prywatnych. Oczywiście fenomen ten nie ogranicza się tylko i wyłącznie do naszego miasteczka. Blog ma jednak dość ograniczony zasięg zainteresowań i koncentruje się wokół Kutna. Na wokandę trafią więc Kutnowskie Maszkarony.


Cykl "Kutnowskie Maszkarony" otwiera pomnik Bolesława Wituszyńskiego zlokalizowany kutnowskim w Parku Traugutta.


Miasto Kutno Blog cykl Kutnowskie Maszkarony Wituszyński
Kutno pomnik Bolesława Wituszyńskiego
Wykonany z brązu Wituszyński kosztował nas, bagatela, 116 tysięcy złotych. Na szczęście 80% tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Nie zapominajmy jednak, że Polska partycypuje w unijnym budżecie. Pomnik odsłonięto z wielką pompą. Uroczystość odsłonięcia pomnika celebrowały miejscowe "tuzy"oraz ksiądz z kropidłem. Domyślam się, że koszt pokropku i przepędzenia złych duchów nie został wkalkulowany w cenę pomnika.

Miasto Kutno Blog cykl Kutnowskie Maszkarony Wituszyński
Kutno pomnik Bolesława Wituszyńskiego

Maszkaron nie wzbudza specjalnego entuzjazmu wśród mieszkańców Kutna. Monument jest brzydki, a nade wszystko niepotrzebny. Prawdę mówiąc pomnik Wituszyńskiego nawet gołębie omijają szerokim łukiem.

Nocą Maszkaron oświetlony jest reflektorem niczym kościelna wieża. Nad jego bezpieczeństwem czuwa kamera monitoringu. Nic dziwnego. Gdyby nie monitoring, balująca nocami w Park Traugutta kutnowska młodzież, zafundowałaby hodowcy róż kąpiel w pobliskim stawie.

Miasto Kutno Blog cykl Kutnowskie Maszkarony Wituszyński
Kutno pomnik Bolesława Wituszyńskiego

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Maszkaron figuruje w sekcji ... zabytki. Urzędnicy to mają fantazję. Wypada wspomnieć, że Wituszyński za życia sam sobie wystawił "pomnik trwalszy niż ze spiżu". Wracamy na stronę Urzędu Miasta Kutna, można tam znaleźć ciekawą informację dotyczącą dziedziny sztuki, jaką parał się Bolesław Wituszyński:

"Jego osiągnięcia twórcze to przede wszystkim cztery własne odmiany róż tj: „Kutno” (1965), „Marylka” (1967), „Kopernik” (1969) oraz niezarejestrowana odmiana „Leszek” (1980)."

Miasto Kutno Blog cykl Kutnowskie Maszkarony Wituszyński
Kutno pomnik Bolesława Wituszyńskiego

Za takie "osiągnięcia twórcze" nasi włodarze powinni Wituszyńskiemu postawić co najmniej dwa pomniki. Chyba nie muszę dodawać, że Rada Miasta ochrzciła już jego imieniem jedną z kutnowskich ulic. Nie chciałbym jednak abyście odnieśli mylne wrażenie, że czepiam się samego Wituszyńskiego. Nic mnie nie obchodzi jego skromna osoba. Rzecz dotyczy jedynie monumentu jaki zafundowały nam władze samorządowe i motywacji, którymi się kierowały. Na zakończenie warto dodać, że o upamiętnieniu w podobny sposób, zasłużonego dla Kutna, doktora Antoniego Troczewskiego nikt do tej pory nie pomyślał.

Jak widać różane szaleństwo trwa w najlepsze. Jak tak dalej pójdzie władze miejskie zafundują nam pomnik Macieja z Dąbrowic. Pierwszego kutnowskiego cukiernika, który wypiekał pączki z różanym nadzieniem.

piątek, 7 kwietnia 2017

Kutnowski Budżet 2017 na bogato!

Kilka dni temu w skrzynce na listy znalazłem imponujących rozmiarów kopertę. W środku znajdował się kolorowy folder pod tytułem: "Budżet Kutna 2017". Kredowy papier, duży format, na bogato! Magistrat dopilnował, aby każdy Kowalski z miasta Kutna otrzymał swój bezpłatny egzemplarz Budżetu. Widocznie stać nas na taką ekstrawagancję.


Kutno folder z budżetem miasta
Kutnowski Budżet 2017 ma bogato!

Na pierwszej stronie dumnie pręży muskuły twórca kutnowskiego dobrobytu prezydent Zbigniew Burzyński. Prezydent nie owija w bawełnę. Już na wstępie dowiadujemy się, że jeszcze nigdy nie było tak dobrze. A ma być jeszcze lepiej! Co prawda brzmi to jak zapowiedź wielkich igrzysk dla ludu pracującego tuż przed Wyborami Samorządowymi 2018, ale nie uprzedzajmy faktów. Pozwólmy prezydentowi się wypowiedzieć.

Bezrobocie będzie spadać, zapewnia prezydent: "Będą kolejne zakłady i fabryki, będą kolejne miejsca pracy!" W Strefie Ekonomicznej zatrudnienie ma znaleźć 8 tysięcy osób! Minus 2 tysiące obywateli Ukrainy. Daje nam to razem 6 tysięcy miejsc pracy. Jak widać miasto nie może się opędzić od ewentualnych inwestorów. Wszystko to efekty ciężkiej pracy prezydenta i jego ekipy.

Kutno prezydent miasta promujący się za publiczne pieniądze
Właściwy człowiek na właściwym miejscu!
Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński we własnej osobie!

Prezydent triumfuje, nie mógł o tym nie wspomnieć. Jak się okazało Kutno otrzymało szereg nagród i wyróżnień jako wzorowo zarządzana gmina. Jesteśmy między innymi Samorządowym Menadżerem Regionu według Pulsu Biznesu. Jak myślicie, czyja to zasługa?

A co nas czeka w 2017 w sferze budownictwa użyteczności publicznej? Co zafundują nam, za publiczne pieniądze, samorządowcy? Okazało się że urzędasy mają w tym roku ponad 200 milionów nowych złotych do wydania. To ponoć rekordowa pula. Prezydent wymienia następujące projekty:

Szykuje się przebudowa Biblioteki. Zapotrzebowanie na książki jest przecież wśród mieszkańców Kutna przeogromne. To dlatego nie ma w Kutnie ani jednej księgarni, o antykwariacie nie wspomnę.

Powstanie Zielona Oś Miasta, czyli tereny rekreacyjne wzdłuż Ochni, od Dybowa aż po Sklęczki. Pomysł dobry i godny pochwały. Dla budowniczych Zielonej Osi mam pewną radę. Na terenach objętych projektem postawcie tym razem betonowe bądź ciężkie żeliwne ławki. W ten sposób unikniemy potrzeby wyławiania ich co rano z koryta rzeki Ochni.

Kutnowska hala widowiskowo-sportowa. Tu prezydent idzie na całość. Dementuje pogłoski jakoby miasto wycofało się z projektu. Nic dziwnego, Kutno koszykówką stoi i nikt by mu porzucenia tego projektu nie wybaczył.

Kutno projekt odbudowy Pałacu Saskiego
Będzie jak za króla Sasa!

Pałac Saski odzyska w końcu dawny blichtr. Będzie jak dawniej, jak  za króla Sasa. Wiecie jak? Jeśli nie, podpowiadam: "Za króla Sasa jedz pij, popuszczaj pasa".

Plac Wolności i Rynek Zduński poddane zostaną rewitalizacji . Znając życie skończy się to wycięciem wszystkich drzew i zabetonowaniem centrum miasta. Z obowiązkowym podziemnym parkingiem oczywiście. Oby pomieścił więcej aut niż dotychczasowy ... Warto w tym miejscu przypomnieć, że kutnowscy urzędnicy parkują za darmo przed Urzędem Stanu Cywilnego.

Jak się okazuje to nie wszystko. Wśród zapowiedzianych przez prezydenta Kutna przedsięwzięć znalazłem też wzmiankę o "rewitalizacji" śmierdzącej sadzawki w Parku Traugutta. Podobno w planach jest też budowa wiaduktu na Sklęczkach, aby skomunikować dzielnicę przemysłową z miastem.

Czy ktoś w Was ma jeszcze jakieś wątpliwości co do przyszłości naszego miasta? Po tak gorliwych zapewnieniach prezydenta Burzyńskiego możemy spać spokojnie. Będą igrzyska, nie zabraknie też chleba. Przyszłość Kutna rysuje się w świetlanych barwach.