Zastał Kutno drewniane, a zostawił murowane. O kim mowa? Jak się zapewne domyślacie o miłościwie nam panującym prezydencie Zbigniewie Burzyńskim, który wraz ze swoją ekipą rządzi Kutnem przez kolejną kadencję. Przez te wszystkie lata wizerunek i wygląd naszego miasteczka ulegał zmianie według gustu i "dobrego" smaku rządzących w Kutnie samorządowych urzędasów. Burzyński jest na ostatniej prostej i chciałby zakończyć swą prezydenturę z przytupem. Zafundował więc nam, między innymi, przebudowę Placu Wolności. Na początek, jak to zwykle u nas bywa, wycięto wszystkie drzewa, a następnie w miejscu starego placu wylano tony betonu. W ten oto sposób powstała konstrukcja, hybryda parkingu, tarasu widokowego i placu spacerowego, którą ochrzciłem mianem Mauzoleum Burzyńskiego.
Przed dziesięciu laty prezydent Burzyński rozpisał konkurs na projekt architektoniczny przebudowy Placu Wolności i Rynku
Zduńskiego. W odpowiedzi na apel prezydenta nadesłano dziewiętnaście prac konkursowych. Trzeba było dokonać trafnego wyboru. Powołana w tym celu specjalna komisja orzekła, iż wygrał projekt nadesłany przez Roberta Charkiewicza, architekta z Warszawy. I poszły konie po betonie! Jak się wkrótce okazało beton miał w tym projekcie kluczowe znaczenie ...
Zanim przejdziemy dalej warto odnotować, że w skład komisji która zafundowała nam betonowego maszkarona weszło, między innymi, kilku ówczesnych kutnowskich radnych oraz przyboczna gwardia Burzyńskiego: wiceprezydenci Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak.
Zwycięski projekt autorstwa Roberta Charkiewicza |
Zwycięski projekt od samego początku budził kontrowersje wśród mieszkańców Kutna. Niestety klamka zapadła. Geniusze z komisji postawili na swoim. Było to w roku 2012. Na realizację inwestycji przyszło nam trochę poczekać. Prace na Placu Wolności i Rynku Zduńskim ruszyły dopiero w 2019 roku. Jak w większości inwestycji zainicjowanych i realizowanych przez ekipę Burzyńskiego i tym razem doszło do wycięcia wszystkich okolicznych drzew i krzewów.
Pisałem kiedyś, że rozpisując konkurs na rewitalizację bądź przebudowę należy zaznaczyć, że nadsyłane prace mają uwzględniać wkomponowanie istniejącej zieleni w powstający projekt. Grochem o ścianę ... Natomiast na stronie internetowej Urzędu Miasta Kutna można znaleźć takie oto rewelacje:
"W trakcie inwestycji zarówno na Placu Wolności jak i Rynku Zduńskim nasadzono ponad 100 nowych drzew, mnóstwo krzewów i bylin."
O tym, że wcześniej wykarczowali wszystką zieleń ani się zająknęli ... brak mi słów.
Prace w centrum Kutna trwały trzy lata. Na miejscu dawnego Placu Wolności wylano tony betonu i wyłożono to wszystko sprowadzonym z Włoch marmurem. Tak powstał Bunkier.
Efekt końcowy? Porażający. Tony betonu, marmur i stylistyczne podobieństwo do konstrukcji rodem z minionej epoki. Bunkier zupełnie nie pasuje do otoczenia dawnego Placu Wolności. Wygląda
jak spodek kosmiczny zmuszony do awaryjnego lądowania w centrum Kutna. Brzydotę tego miejsca trudno oddać na zdjęciach, Bunkier jest niefotogeniczny, trzeba go zobaczyć na własne oczy.
Maszkaron ma dwie kondygnacje. Na górze jest plac spacerowy, na dole podziemny parking. Na płycie Placu powstały dwie marmurowe konstrukcie o kształcie prostopadłościanu, które na pierwszy rzut oka przypominają szalety miejskie. Urząd Miasta zapewnia jednak, że są to pawilony: gastronomiczny i wystawienniczy. Ponadto kilka betonowych płyt z logiem Miasta Róż i kilka fontann, które mają ożywiać ten ponury i pustynny krajobraz letnią porą, kiedy słońce rozgrzeje plac do czerwoności. Z jednej strony Placu, na dole kamiennych schodów, powstały betonowe "esy-floresy", których brzydota dopełnia ten obraz estetycznej klęski i rozpaczy ...
Koszt maszkarona? Miasto Kutno zaszalało. Inwestycja pochłonęła, wliczając w to modernizację Willi doktora Troczewskiego oraz przebudowę Rynku Zduńskiego, 40 MILIONÓW ZŁOTYCH .
Betonowy grobowiec jaki zafundował nam prezydent Burzyński i jego ludzie będzie symbolem Kutna przez następne dekady. Straszyć będzie przyjezdnych, którzy zapuszczą się do centrum miasta, jak swego czasu sławny na całą Polskę dworzec PKP w Kutnie. Gratuluję Panie prezydencie. Wybudował Pan sobie Mauzoleum jakiego Lenin by się nie powstydził.
PS. Magistrat do spółki ze Spółdzielnią Mieszkaniową PIONIER przez ostatnie dwie dekady zmieniał oblicze Kutna według własnego "widzimisię" wydając na to krocie. Efekty ich "ciężkiej pracy" możemy oglądać na każdym kroku. Za te same pieniądze można było dokonać cudów i świecić przykładem na cały kraj. Niestety póki co mamy u władzy i przy korycie wciąż tych samych ludzi i na zmiany się nie zanosi.