Trwa VI edycja Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Kutna mogą zgłaszać swoje projekty do końca kwietnia. W czerwcu poznamy projekty dopuszczone do głosowania, natomiast samo głosowanie odbędzie się pod koniec września. Jakie zmiany przyniesie tegoroczna edycja Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego?
Zwiększeniu uległa kwota jaką mamy do dyspozycji w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. W roku 2019 na projekty mieszkańców przeznaczono 1,100,000 złotych. To wzrost o 10% w stosunku do roku ubiegłego. Jest jednak mały haczyk. Dodatkowe 100,000 złotych przeznaczone jest w całości na nową kategorię projektów, tak zwane "projekty różane". Jak sama nazwa wskazuje dotyczą one inicjatyw związanych z promocją marki Kutno Miasto Róż.
Trzy kategorie projektów Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego:
- duże - szacunkowy koszt projektu nie może przekroczyć 100,000 złotych
- małe - szacunkowy koszt projektu nie może przekroczyć 25,000 złotych
- różane - szacunkowy koszt projektu nie może przekroczyć 25,000 złotych
Pula na realizację projektów Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego:
- duże - 800,000 złotych
- małe - 200,000 złotych
- różane - 100,000 złotych
Kolejne novum. Składanie projektów i głosowanie odbywać się będzie tylko i wyłącznie droga elektroniczną. Aby ułatwić mieszkańcom Kutna oddanie głosów miasto zorganizuje dwa punkty do głosowania: stacjonarny oraz mobilny. Pierwszy, stacjonarny, zlokalizowany będzie w centrum miasta. Mobilny punkt do głosowania, specjalnie wyposażony pojazd, będzie jeździł po Kutnie by dotrzeć do jak największego grona mieszkańców. Można również liczyć na pomoc przy głosowaniu jeśli jesteśmy z technologią na bakier i elektroniczna forma głosowania sprawia nam trudności.
Ostatnia zmiana dotyczy środków przeznaczonych na projekty nieinstytucjonalne. Wcześniej było to 50%, a obecnie będzie 80% puli Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Harmonogram Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019:
- do 30 kwietnia - ostateczny termin składania projektów
- do 26 czerwca - formalna, merytoryczna i prawna weryfikacja zgłoszonych projektów
- 30 czerwca - ogłoszenie listy projektów dopuszczonych do głosowania
- do 21 do 30 września - głosowanie nad projektami
- do 6 października - ogłoszenie wyników głosowania
Niestety zmiany w Kutnowskim Budżecie Obywatelskim, w stosunku do roku ubiegłego, są natury kosmetycznej. Co prawda pula Budżetu uległa zwiększeniu, ale wymuszono na mieszkańcach by dodatkowe pieniądze przeznaczono na różane fanaberie w ramach promocji marki Kutno Miasto Róż. Może to i dobrze, że ustanowiono limit. Mogłoby się zdarzyć, że na różane szaleństwo wydamy ćwierć miliona złotych albo więcej.
Co się tyczy samych projektów to nie spodziewam się w tym roku niczego nowatorskiego. Być może ktoś wystartuje z oryginalnym pomysłem, ale większość projektów będzie dotyczyła budowy siłowni plenerowych, placów zabaw dla dzieci oraz nasadzeń różanych rabatek.
Po raz kolejny wypada podkreślić, że projektodawców krępuje zbyt niska kwota maksymalna przewidziana na projekt, która wynika z małej puli Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trudno oczekiwać by za te pieniądze powstawały ciekawsze projekty. Postuluję więc zwiększenie do 2 milionów puli Budżetu i ustanowienie maksymalnej kwoty w wysokości 200 tysięcy złotych na duże projekty. Dajmy mieszkańcom Kutna szansę!