środa, 24 kwietnia 2019

Kutnowski Budżet Obywatelski 2019

Trwa VI edycja Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Kutna mogą zgłaszać swoje projekty do końca kwietnia. W czerwcu poznamy projekty dopuszczone do głosowania, natomiast samo głosowanie odbędzie się pod koniec września. Jakie zmiany przyniesie tegoroczna edycja Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego?


Zwiększeniu uległa kwota jaką mamy do dyspozycji w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. W roku 2019 na projekty mieszkańców przeznaczono 1,100,000 złotych. To wzrost o 10% w stosunku do roku ubiegłego. Jest jednak mały haczyk. Dodatkowe 100,000 złotych przeznaczone jest w całości na nową kategorię projektów, tak zwane "projekty różane". Jak sama nazwa wskazuje dotyczą one inicjatyw związanych z promocją marki Kutno Miasto Róż.

Kutno Budżet Obywatelski 2019


Trzy kategorie projektów Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego:
  • duże - szacunkowy koszt projektu nie może przekroczyć 100,000 złotych
  • małe - szacunkowy koszt projektu nie może przekroczyć 25,000 złotych
  • różane - szacunkowy koszt projektu nie może przekroczyć 25,000 złotych
Pula na realizację projektów Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego:
  • duże - 800,000 złotych
  • małe - 200,000 złotych
  • różane - 100,000 złotych

Kolejne novum. Składanie projektów i głosowanie odbywać się będzie tylko i wyłącznie droga elektroniczną. Aby ułatwić mieszkańcom Kutna oddanie głosów miasto zorganizuje dwa punkty do głosowania: stacjonarny oraz mobilny. Pierwszy, stacjonarny, zlokalizowany będzie w centrum miasta. Mobilny punkt do głosowania, specjalnie wyposażony pojazd, będzie jeździł po Kutnie by dotrzeć do jak największego grona mieszkańców. Można również liczyć na pomoc przy głosowaniu jeśli jesteśmy z technologią na bakier i elektroniczna forma głosowania sprawia nam trudności.

Ostatnia zmiana dotyczy środków przeznaczonych na projekty nieinstytucjonalne. Wcześniej było to 50%, a obecnie będzie 80% puli Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego.


Kutno Budżet Obywatelski


Harmonogram Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019:
  • do 30 kwietnia - ostateczny termin składania projektów
  • do 26 czerwca - formalna, merytoryczna i prawna weryfikacja zgłoszonych projektów
  • 30 czerwca - ogłoszenie listy projektów dopuszczonych do głosowania
  • do 21 do 30 września - głosowanie nad projektami
  • do 6 października - ogłoszenie wyników głosowania

Niestety zmiany w Kutnowskim Budżecie Obywatelskim, w stosunku do roku ubiegłego, są natury kosmetycznej. Co prawda pula Budżetu uległa zwiększeniu, ale wymuszono na mieszkańcach by dodatkowe pieniądze przeznaczono na różane fanaberie w ramach promocji marki Kutno Miasto Róż. Może to i dobrze, że ustanowiono limit. Mogłoby się zdarzyć, że na różane szaleństwo wydamy ćwierć miliona złotych albo więcej.

Co się tyczy samych projektów to nie spodziewam się w tym roku niczego nowatorskiego. Być może ktoś wystartuje z oryginalnym pomysłem, ale większość projektów będzie dotyczyła budowy siłowni plenerowych, placów zabaw dla dzieci oraz nasadzeń różanych rabatek.

Po raz kolejny wypada podkreślić, że projektodawców krępuje zbyt niska kwota maksymalna przewidziana na projekt, która wynika z małej puli Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trudno oczekiwać by za te pieniądze powstawały ciekawsze projekty. Postuluję więc zwiększenie do 2 milionów puli Budżetu i ustanowienie maksymalnej kwoty w wysokości 200 tysięcy złotych na duże projekty. Dajmy mieszkańcom Kutna szansę!

sobota, 13 kwietnia 2019

Kutnowski Rower Miejski

Do Kutna zawitała długo oczekiwana wiosna. Miasto powoli budzi się z zimowego snu. Słońce świeci, aura dopisuje. Pogoda w sam raz na rowerowe wycieczki. Tak się szczęśliwie złożyło, że od listopada poprzedniego roku mamy w Kutnie do dyspozycji rowery miejskie, które zafundowano nam w ramach systemu "Rowerowe Łódzkie".

 

Kutnowski Rower Miejski jest częścią Systemu Rowerowe Łódzkie, który obejmuje swoim zasięgiem dziesięć miast województwa łódzkiego. Kutnianie mają do dyspozycji 110 rowerów. Wypożyczać je możemy na 13 stacjach zlokalizowanych na terenie Kutna.

Kutnowski Rower Miejski Zimą
Kutnowskie Rowery Miejskie zimują czekając na lepsze czasy

Przygoda z rowerem miejskim zaczęła się dość niefortunnie. Zamiast poczekać do wiosny rowery udostępniono 24 listopada. Jak wiadomo zima to doskonała pora na rowerowe przejażdżki ... tak zapewne myśleli geniusze, którzy wystartowali z projektem w listopadzie. W ten sposób przez cztery kolejne miesiące rowery niszczały na deszczu, śniegu i mrozie. Widać już na nich ślady korozji.

Kutnowski Rower Miejski
Kutnowski Rower Miejski

Zima to czas kiedy rowery powinno się serwisować i przygotowywać do sezonu letniego. Pomysłodawcy myślą innymi kategoriami. Publiczne czyli niczyje. Popsuje się, to kupimy nowe. Z pieniędzy podatników ma się rozumieć.

Czas przejść do konkretów. Chcielibyście zapewne wiedzieć jak korzystać z roweru miejskiego. Poniżej zamieszczam krótki przewodnik.


Jak korzystać z Kutnowskiego Roweru Miejskiego



Rejestracja

Aby móc korzystać z Systemu Rowerowe Łódzkie i wypożyczyć rower trzeba najpierw dokonać rejestracji. Można tego dokonać na trzy sposoby:
Po dokonaniu rejestracji należy jeszcze uiścić opłatę aktywacyjną, w kwocie 20 złotych, i można wreszcie przystąpić do wypożyczenia roweru.

Wypożyczenie

Wypożyczenie roweru możliwe jest na trzy sposoby:
  • Za pomocą aplikacji mobilnej. Należy zeskanować kod QR na rowerze, bądź wpisać jego numer, a następnie wybrać opcję "wypożycz rower".
  • Kontakt z całodobową infolinią pod numerem +48 42 214 40 00
  • Korzystając z karty dotykowej RFID
Zwrot

  • Zwrot roweru odbywa się przy użyciu zamontowanej na tylnym kole Blokady O-lock. Aby zakończyć wypożyczenie należy ręcznie zablokować zamek.

Bardziej szczegółowe informację dotyczące korzystania z publicznego roweru miejskiego znajdziecie na stronie Rowerowe Łódzkie. Jak to działa?


Cennik 


Cena za korzystanie z publicznego roweru miejskiego jest taka sama we wszystkich miastach województwa łódzkiego. Cennik preferuje krótkie wypożyczenia. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne. 

Kutnowski Rower Miejski Cennik Opłaty


Stacje Kutnowskiego Roweru Miejskiego


W Kutnie mamy do dyspozycji 13 stacji na których możliwe jest wypożyczenie i zwrot roweru. Pozostawienie roweru poza stacją skutkuje naliczeniem dodatkowej opłaty w wysokości 5 złotych. Poniżej lokalizacja stacji na terenie Kutna.

Kutnowski Rower Miejski Stacje na terenie Kutna


Publiczny rower miejski to bez wątpienia jedna z ciekawszych inicjatyw minionego roku. Uważam, że trzeba iść za ciosem. Najwyższy czas, aby włodarze zafundowali mieszkańcom Kutna ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Dobrze skomunikowane, z asfaltową nawierzchnią (żadnej kostki brukowej!). Oby nie przyszło nam na nie czekać kolejną dekadę.

Czy rowery miejskie przypadną mieszkańcom Kutna do gustu? Dowiemy się tego lata.